BURUN ESTETİĞİ (RİNOPLASTİ; SEPTORİNOPLASTİ) AMELİYATI

Burun yüzün tam ortasında yer alan, görünüm ve solunum açısından çok önemli olan bir organdır. Buruna yönelik girişimler her yönüyle çok iyi planlanmalı ve incelikle gerçekleştirilmelidir. Burun operasyonu geçirmeye karar vermeden önce beklentilerin iyi tartılması gerekir. Çünkü ameliyat sonrası başarı ve memnuniyet, aynı zamanda, kişinin bu ameliyata kendisini iyi hazırlamasına ve gerçekçi bir beklentiye sahip olmasına bağlıdır. 

Burun operasyonlarında, fonksiyonel kazanımın yanında anatomik olarak kabul edilir bir görünüm de amaçlanmaktadır. Operasyon hakkındaki bilgiler, tecrübeli uzman hekimler tarafından, tüm acı ve tatlı gerçekleri ile anlatılmalıdır. Amerika Plastik Cerrahi Birliği’nin istatistiklerine göre, burun operasyonu geçirmiş her 100 hastanın 7-14'ünde, -operasyon uygun bir şekilde yapılmış olsa bile- sonradan revizyon ameliyatı yapma ihtiyacı doğmaktadır (bu karar için de en az 9-12 ay beklenmelidir). Revizyonların çoğu, lokal anestezi altında yapılan kısa süreli, hastayı çok rahatsız etmeyen müdahalelerdir. 
 
Bazı kişiler ellerinde istedikleri ünlülerin resimleri ile hekimlere başvurabilmektedirler. Ya da daha önce operasyon geçirmiş bir yakınının burun şeklini örnek verebilmektedirler. Kişinin kendi vücudunu tanıması burada çok önemlidir. Her insanda farklı doku ve iskelet yapısının, buna bağlı olarak da farklı iyileşme süreçlerinin olduğunu; her insanın kendi yüz yapısına orantılı bir burun yapısının amaçlandığını; kişiler arasında görüntü farklılıklarının olacağını bilmek çok önemlidir. Örneğin deri kalınlığı kişiden kişiye değişmekte ve operasyon sonucunu etkilemektedir. 
 
Doktor ile görüşme sırasında –varsa- ek şikayetlerin aktarılması önemlidir. Solunumla ilgili şikayetlerin olup olmadığı, oluyorsa bunların mevsimlerle ilişkisi, aktivitelerle artıp artmadığı, gece uykuları, ağız kuruluğu, baş ağrısı, horlama, akıntı gibi sorunların varlığı görüşme sırasında aktarılmalıdır. Yeri gelmişken eklemek gerekirse, iç burun ile dış burun operasyonunu değişik uzmanlıkların yapması gerekliliğini bir çok kişi düşünmektedir. Böyle bir şart yoktur. 

Ameliyat öncesinde size anlatılan detaylara göre ameliyat süresi değişkenlik göstermekle birlikte genellikle 1 saat civarındadır. Ancak özellikle daha önceki bir kaza veya darp sonucu ortaya çıkmış komplike burunlarda bu süre aşılabilmektedir. 

Özellikle burun sırtının düzleştirilmesi ve eğriliklerin giderilmesi amacı ile burundan alınan kıkırdak yapılar burun iç valvin açılıp daha iyi nefes alınımının sağlanması, burun ucunun yeniden şekillendirilmesi ve burun ön tarafına destek olunması amacı ile greft olarak kullanılır. Daha fazla greft gerektiği durumlarda (komplike burunlar) kulaktan veya kaburgalardan yararlanılabilmektedir. 

Bazı hastalarda aşırı deri kalınlığı ve bu kalınlıktaki asimetri varlığı, ameliyat sonrası, alttaki kıkırdak-kemik yapı düzenini tam olarak yansıtamamaktadır. Derisi kalın olan kişilerde aynı zamanda burun ucunda yeterli incelik ve düzeni sağlamak da son derece zordur. Bu kişilerde deri kalınlığına ters olarak kıkırdak yapılarda incelme vardır. Bunlar operasyon sonucunu etkileyen faktörlerdendir. 

Buruna ait girişimlerde kişilerce en korkulan durum ilginç bir şekilde burun içine yerleştirilen tamponlardır. Sanılanın aksine tamponların ameliyat sonrası çekilmesi ağrılı bir süreç değildir. Son zamanlarda, bu iş için özel tasarlanıp üretilen süngerimsi pedler ile plastik-silikon materyallerin çıkarılması genelde sorunsuz olmaktadır. 
 
Kişinin sonucu görmesi için iyileşme sürecinin yani en az 9-12 ayı beklemesi gerekmektedir. Bu dönemde buruna darbeden, sauna-hamam gibi ortamlardan ve güneşlenmeden kaçınmak gerekir. Burun son şeklini bazen 12. ayda bile alabilmektedir.

Unutulmamalıdır ki insan yüzü asimetriktir. Operasyon sonrası şişliklerin ve yara iyileşmesi ile oluşan nedbenin yüzün her iki yanında tamamen eşit olması da doğa kurallarına aykırıdır. Bu nedenle de operasyon sonrası hastanın biraz sabırlı olması, erken dönemde aynadan uzak durması ve özellikle komşu veya arkadaşı vb doktoru dışında kimsenin tavsiyelerine ve eleştirilerine uymaması uygun olur. 

BURUN ESTETİĞİ VİDEO İZLE

'Bu site tanıtım ve bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için lütfen doktorunuza başvurunuz. A-Plast Estetik Cerrahi Estalya Güzellik Plas ve Estetik Cerr LTD ŞTİ resmi tescilli markasıdır. Her hangi bir sağlık kuruluşu değildir. Öncesi sonrası resimlerde de olduğu gibi burada fiyat bilgilerimizi paylaşmamız yasa gereği mümkün değildir. Fiyat bilgisi için tarafımıza randevu ile gelebilir veya ofis telefonlarımızdan asistanlarımızla irtibata geçebilirsiniz'

Resimleriniz ile Bize Danışabilirsiniz

'Online danışma formu yanında, Op Dr Gökhan Özerdem (Antalya için) ve Prof Dr Ömer Refik Özerdem'e (İstanbul için) direk olarak Whatsapp veya E-mail ile resimlerinizi de göndererek danışabilirsiniz. Size 48 saat içinde dönülecektir. Anlayışınız için teşekkür ederiz.'

ONLINE DANIŞMA

OP DR GÖKHAN ÖZERDEM

ESTETİK VE PLASTİK CERRAHİ UZMANI - ANTALYA

E-Mail: gokhan@a-plastestetik.com
Whatsapp: +90 505 928 21 41

prof DR Ö REFİK ÖZERDEM

ESTETİK VE PLASTİK CERRAHİ UZMANI - İSTANBUL

E-Mail: omer@a-plastestetik.com
Whatsapp: +90 533 433 42 22

İstanbul Estetik Plastik Cerrah Doç Dr Ömer Refik Özerdem

Prof Dr Ömer Refik Özerdem, EBOPRAS ISAPS, İSTANBUL
Op Dr Gökhan Özerdem, ISAPS TPRCD, ANTALYA

- Türk ve Avrupa Yeterlik Diploma/Sertifikaları
- Amerika, Avrupa ve İngiltere'de üst ihtisas, eğitim ve tecrübe
- Dubai tıp lisansı
- Amerika Alabama'da Estetik cerrahi üst ihtiasas diploması
- Miami Üniversitesi kafa-yüz cerrahisi üst ihtisası
- Pittsburgh Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde 2 yıl üst eğitim araştırma
- Ulusal ve uluslararası kongrelerde sözlü ve poster sunumları
- Yurtdışı yayınları ve kitap bölüm yazarlığı
- American Society of Plastic Surgeons (International member) 
- American Cleft Palate-Craniofacial Association
- European Boards of Plastic, Reconstructive and Aesthetic Surgery
- INTERPLAST-Turkiye
- International Confederation of Plastic, Reconstructive and Aesthetic Surgery (ISAPS)
- Türk Tabibler Birliği
- Türk Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği
- Türk Estetik Plastik Cerrahi Derneği
- Türk Rekonstrüktif Mikrocerrahi Derneği

reSİMLERİMİZ 

Niçin Board Certification (Yeterlilik Sertifikasyonu):

A-PLAST ESTETİK CERRAHİ

  Plastik Cerrahi uzmanı olmak çok zahmetli ve uzun bir eğitimi gerektirir. Altı yıllık tıp fakültesi eğitimi sonrası 6 yıl Genel Cerrahi, Estetik ve Rekonstrüksiyon eğitimini kapsar. Bundan sonra dileyen Plastik Cerrah estetik, yanık, el cerrahisi, bas-boyun cerrahisi vb bir üst uzmanlık dalında eğitim görür. Bütün bunlara ek olarak Plastik Cerrahin güncel bilgileri takip ettiğini kanıtlaması için her 10 yılda bir yeterlilik sınavına girmesi gerekmektedir. ABD, BAE, Kanada gibi çoğu ülkede yeterlilik sertifikası olmadan doktorlara çalışma izni verilmemektedir. Ülkemiz de bu yoldadır. Yakın bir gelecekte ülkemizde de bu sertifika mecburi hale gelecektir.  Türk Plastik Cerrahi Derneği'nin sözlü ve yazılı sınav sonucu ile verdiği yeterlik belgeli uzmanların listesine http://www.plastikcerrahi.org.tr/menu/26/yeterlik-belgeli-uzmanlar adresinden bakabilirsiniz. Ayrıca Türkiye'den Amerika Plastik Cerrahi Derneği'ne üye olmaya hak kazanmış plastik cerrahların listesi de https://find.plasticsurgery.org/country/turkey/?page=2 adresindedir.  

Op Dr Gökhan Özerdem

Hasta Yorumları


Adres

Akasya Acıbadem Sitesi (Akasya AVM üstü) A Kule Blok A1 Giriş, Kat:  23/117 
ACIBADEM İSTANBUL


Metin Kasapoğlu cad. Gökhan İşmerkezi 
Bina no: 21 B Blok Kat: 3/14
MURATPAŞA ANTALYA

E-mail

gokhan@a-plastestetik.com (Antalya)
omer@a-plastestetik.com (İstanbul)

Telefon

İstanbul: 
+90 (216) 504 74 54
+90 (530) 635 42 22 ( Mobil Randevu)

Antalya:
+90 (242) 322 93 90
+90 (532) 370 04 14 (Mobil Randevu)

YOUTUBE TANITIM VİDEOMUZ

Diğer Videolarımız için Kanalımızı Ziyaret Edin!

Antalya İstanbul Estetik Plastik Cerrahi Youtube Kanalı

ACIBADEM | İSTANBUL


MURATPAŞA | ANTALYA