BURUN ESTETİĞİNE KİMLER ADAYDIR?

Nefes alma problemi olan veya olsun-olmasın burun şeklinden şikayetçi olan ve belirgin deformitesi olan herkes burun estetik ameliyatına adaydır denebilir. Ülke insanımızın burun yapıları sıklıkla büyük, kalın derili ve kemerlidir. Özellikle kadınlar bu ameliyata ilgi göstermekle beraber, son yıllarda saç ekimi ile beraber burun estetiği ameliyatı olmayı düşünen erkek sayısı da artmıştır. Sosyal medya vb aracılığıyla iletişim kanallarının artması ve sanal ortamda bilgiye daha kolay ulaşım sonucunda daha genç nüfusdan kişiler de burun operasyonlarına ilgi gösterebilmektedir.

En sık sorulan sorulardan birisi de ameliyat olabilme yaşı ile ilgilidir. Hekimler arası tam bir uzlaşma olmamasına rağmen kısa cevap olarak kemik ve kıkırdak oluşum-gelişiminin tamamlanması sonrası burun operasyonu olunabilir denebilir. Kızlarda 14-15 yaşta bu ameliyatın yapılabilirliğini kabul edenler vardır. Ancak, çoğu Plastik ve Estetik Cerrah, kızlarda 17, erkeklerde ise 18 yaş bitimini uygun zaman olarak savunmaktadır.

Ameliyata aday kişilerin gerçekçi beklentilere sahip olmaları gereklidir. Sonuçta cerrahın deneyimi kadar kişinin burun yapısı da cerrahi sonuçta çok önemli belirleyici faktör olacaktır. Kıkırdak ve kemik yapıların eğriliği, asimetrik veya olağandan ince-kalın oluşu yanında derinin yapısı sonucu etkileyen faktörlerdir. Ülkemiz insanında ince bir kıkırdak yapı ile kalın deri yapısı daha sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Bu iki faktör ne yazık ki burun şekillendirme ve nefes alıp vermeyi olumsuz etkileyebilmektedir.

Bazı kişiler tamamen kusursuz, simetrik bir burun veya yüz hatları arzulamaktadır. Daha iyiyi arzulamaya herkesin hakkı vardır, buna da saygı duyulmalıdır. Ancak, unutulmamalıdır ki insan yüzü mimiklidir, asimetriktir. Heykel gibi kusursuz derecede simetri doğal bir olay değildir, ameliyat sonucu olarak da beklenmemelidir. Örneğin, ameliyat sonrası sağ burun kanadının sola göre daha yukarıda olduğu için şikayetçi olan bir hastanın ameliyat öncesi fotoğraflarını incelediğimizde aynı durumun mevcut olduğunu gördük. Sağda burun kanadı ve dudak köşesine yapışan mimik kaslarının daha aktif olması bu sonucu doğurmaktaydı.

Komşu, arkadaş vb. çevreden gelen tavsiye ve -çoğu kez- haksız eleştiriler, bunun yanında bazı forum sitelerinde -doğruluğu tartışılır- tartışma veya bir hekimi-grubu-hastaneyi övme-yerme amaçlı yazılan bir takım bilgiler kişinin aklını karıştırabilmektedir. Doğru olan, burun operasyonu planlayan kişinin problemlerini ve ne istediğini hekimi ile tam ve açık olarak konuşması, hekimin de soruları detaylı olarak cevaplandırıp, gerekirse kendi hasta örnekleri (öncesi-sonrası) üzerinde bu ameliyatın olası sonuçlarını anlatmasıdır. Operasyondan sonra da kişinin çevresindeki profesyonel olmayan arkadaşlarının vb. değil, hekiminin sözlerine önem vermesidir.

Diğer bir konu, operasyon sonucuna beklentinin gerçekçi olmasının önemidir. Ünlülerin veya arkadaşların resmi ile gelen hastalar hekim tarafından mutlaka gerçekçi beklentiler açısından uyarılmalı ve her insanın iskelet yapısından kaynaklanan değişiklik nedeni ile ameliyat sonuçlarının da farklı olacağı belirtilmelidir. Kişiler sadece kendileri için bu operasyonu düşünüyorlar ise memnuniyet oranı artacaktır. Günlük hayattaki psikolojik ve/veya sosyal problemlerini bir estetik ameliyatla çözmek isteyen kişilerde ise en yazık ki memnuniyet oranı oldukça düşmektedir. İyi bir psikolojik zemin ve sağlıklı bir beden bu ameliyata aday olmak için çok gereklidir.

Birçok kişi doktorundan bilgisayar simülasyonu ile operasyon sonrası sonuçlarını görmek istemektedir. Unutulmamalıdır ki ne kadar gelişmiş ve güncel olursa olsun hiçbir program kişinin burnuna ait tüm özellikleri tüm ayrıntılarıyla hesaba katamamaktadır (ör. kıkırdakların sağda ve solda uzunluk ve kalınlıkları birbirinden farklı olabilir, bilgisayar bunu tespit edip hesap yapamaz). Bilgisayar simülasyonları sadece kişiye bir fikir vermek için yapılmalıdır. Bu programlar asla gerçek ameliyat sonucunu tam olarak göstermezler. En pratik yol, hekimin geçmiş hastalarından örnekleri göstermesidir. Bu fotoğraflarda farklı burun yapısı olan kişilerdeki değişim çok daha sağlıklı değerlendirilip kıyaslanabilir. 

'Bu site tanıtım ve bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için lütfen doktorunuza başvurunuz. A-Plast Estetik Cerrahi Estalya Güzellik Plas ve Estetik Cerr LTD ŞTİ resmi tescilli markasıdır. Her hangi bir sağlık kuruluşu değildir. Öncesi sonrası resimlerde de olduğu gibi burada fiyat bilgilerimizi paylaşmamız yasa gereği mümkün değildir. Fiyat bilgisi için tarafımıza randevu ile gelebilir veya ofis telefonlarımızdan asistanlarımızla irtibata geçebilirsiniz'

Resimleriniz ile Bize Danışabilirsiniz

'Online danışma formu yanında, Op Dr Gökhan Özerdem (Antalya için) ve Prof Dr Ömer Refik Özerdem'e (İstanbul için) direk olarak Whatsapp veya E-mail ile resimlerinizi de göndererek danışabilirsiniz. Size 48 saat içinde dönülecektir. Anlayışınız için teşekkür ederiz.'

ONLINE DANIŞMA

OP DR GÖKHAN ÖZERDEM

ESTETİK VE PLASTİK CERRAHİ UZMANI - ANTALYA

E-Mail: gokhan@a-plastestetik.com
Whatsapp: +90 505 928 21 41

prof DR Ö REFİK ÖZERDEM

ESTETİK VE PLASTİK CERRAHİ UZMANI - İSTANBUL

E-Mail: omer@a-plastestetik.com
Whatsapp: +90 533 433 42 22

İstanbul Estetik Plastik Cerrah Doç Dr Ömer Refik Özerdem

Prof Dr Ömer Refik Özerdem, EBOPRAS ISAPS, İSTANBUL
Op Dr Gökhan Özerdem, ISAPS TPRCD, ANTALYA

- Türk ve Avrupa Yeterlik Diploma/Sertifikaları
- Amerika, Avrupa ve İngiltere'de üst ihtisas, eğitim ve tecrübe
- Dubai tıp lisansı
- Amerika Alabama'da Estetik cerrahi üst ihtiasas diploması
- Miami Üniversitesi kafa-yüz cerrahisi üst ihtisası
- Pittsburgh Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde 2 yıl üst eğitim araştırma
- Ulusal ve uluslararası kongrelerde sözlü ve poster sunumları
- Yurtdışı yayınları ve kitap bölüm yazarlığı
- American Society of Plastic Surgeons (International member) 
- American Cleft Palate-Craniofacial Association
- European Boards of Plastic, Reconstructive and Aesthetic Surgery
- INTERPLAST-Turkiye
- International Confederation of Plastic, Reconstructive and Aesthetic Surgery (ISAPS)
- Türk Tabibler Birliği
- Türk Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği
- Türk Estetik Plastik Cerrahi Derneği
- Türk Rekonstrüktif Mikrocerrahi Derneği

reSİMLERİMİZ 

Niçin Board Certification (Yeterlilik Sertifikasyonu):

A-PLAST ESTETİK CERRAHİ

  Plastik Cerrahi uzmanı olmak çok zahmetli ve uzun bir eğitimi gerektirir. Altı yıllık tıp fakültesi eğitimi sonrası 6 yıl Genel Cerrahi, Estetik ve Rekonstrüksiyon eğitimini kapsar. Bundan sonra dileyen Plastik Cerrah estetik, yanık, el cerrahisi, bas-boyun cerrahisi vb bir üst uzmanlık dalında eğitim görür. Bütün bunlara ek olarak Plastik Cerrahin güncel bilgileri takip ettiğini kanıtlaması için her 10 yılda bir yeterlilik sınavına girmesi gerekmektedir. ABD, BAE, Kanada gibi çoğu ülkede yeterlilik sertifikası olmadan doktorlara çalışma izni verilmemektedir. Ülkemiz de bu yoldadır. Yakın bir gelecekte ülkemizde de bu sertifika mecburi hale gelecektir.  Türk Plastik Cerrahi Derneği'nin sözlü ve yazılı sınav sonucu ile verdiği yeterlik belgeli uzmanların listesine http://www.plastikcerrahi.org.tr/menu/26/yeterlik-belgeli-uzmanlar adresinden bakabilirsiniz. Ayrıca Türkiye'den Amerika Plastik Cerrahi Derneği'ne üye olmaya hak kazanmış plastik cerrahların listesi de https://find.plasticsurgery.org/country/turkey/?page=2 adresindedir.  

Op Dr Gökhan Özerdem

Hasta Yorumları


Adres

Akasya Acıbadem Sitesi (Akasya AVM üstü) A Kule Blok A1 Giriş, Kat:  23/117 
ACIBADEM İSTANBUL


Metin Kasapoğlu cad. Gökhan İşmerkezi 
Bina no: 21 B Blok Kat: 3/14
MURATPAŞA ANTALYA

E-mail

gokhan@a-plastestetik.com (Antalya)
omer@a-plastestetik.com (İstanbul)

Telefon

İstanbul: 
+90 (216) 504 74 54
+90 (530) 635 42 22 ( Mobil Randevu)

Antalya:
+90 (242) 322 93 90
+90 (532) 370 04 14 (Mobil Randevu)

YOUTUBE TANITIM VİDEOMUZ

Diğer Videolarımız için Kanalımızı Ziyaret Edin!

Antalya İstanbul Estetik Plastik Cerrahi Youtube Kanalı

ACIBADEM | İSTANBUL


MURATPAŞA | ANTALYA